0358 615 20 81
iletisim@goynucek.bel.tr

İSTİKLAL MARŞININ KABULÜNÜN 95. YIL DÖNÜMÜ

  11.03.2016 tarihinde eklendi.     423 kez okundu.

 

       Belediye Başkanımız sayın Kemal ŞAHİN İstiklal Marşımızın Kabulünün 95. Yılı Dolayısı İle Mesaj Yayınladı.

       Başkanımız Kemal ŞAHİN mesajında; “İstiklal Marşımız, İstiklal Savaşımızı, ölüm kalım mücadelemizi, şehit ve gazilerimizi, cennet vatanımızın vazgeçilmezliğini ve bağımsızlık yükümüzü özetlemektedir. Ecdadımız, topraklarımızı işgal ve insanımızı esir etmeye çalıştığı o zorlu süreci, birlik ve beraberlik ruhuyla aşabildi.
       İstiklal Marşımız da başarı dolu o hikayenin özüdür, nişanesidir. Bundan 95 yıl evvel, 12 Mart 1921`de kabul edilen İstiklal Marşımız,  Mehmet Akif`in samimi kişiliğiyle yoğrulmuş, gönlünde mayalanmış, sıcak ikliminde yeşermiş ve Milletimizin ilk meclisinde boy vermiştir. Bundan dolayıdır ki İstiklal Marşımız, tıpkı vatanımız, bayrağımız, özgürlüğümüz, dinimiz, örfümüz, birlik ve beraberliğimiz gibi son derece önemlidir ve vazgeçilmezdir.
       Merhum Mehmet Akif`in, vatan toprakları işgal altındayken kaleme aldığı İstiklal Marşı Milli mücadele ruhunu, Türk Milleti`nin vatan sevgisini, bağımsızlığa olan tutkusunu en güzel biçimde yansıtmaktadır. Vatanı için gerektiğinde canını feda etmekten kaçınmayan büyük Türk Milletinin kahramanlık destanı olan İstiklal Marşı bugün de bizlere vatanın ne kadar kutsal bir emanet olduğunu göstermektedir. İstiklal Marşı`nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Milli Marş kabul edilişinin 95. Yıl dönümünde; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm kahraman Şehitlerimizi ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy`u rahmet ve minnetle anıyoruz. Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” dedi.

Kemal ŞAHİN
Belediye Başkanı